Logo
30 May 2017

Paslanmaz Çelik Ürünler

Post by admin

Aalco, levha, rulo, şerit, levha, çubuk ve kesitlerin yanı sıra boru, boru bağlantı parçaları ve flanşlar gibi paslanmaz çelikten gerekli formları stoklar.

Geniş kapsamlı standart ürünlere ek olarak, Aalco Hizmet Merkezleri, çok çeşitli endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılayan sayısız uzman ürün ve alaşımları içeren endüstriye özel ürünler ve müşteri spesiyallerini stoklamaktadır.

Aalco ayrıca bar, boru ve boru kesimi; Plaka işleme; Bobin işleme ve yüzey bitirme.

Paslanmaz Çeliğin Doğuşu

Paslanmaz çelik tek bir malzeme değil, geniş bir yelpazede korozyona dirençli alaşımlı çeliklerin adıdır. Bu alaşımlar ilk olarak geçen yüzyılın başlarında geliştirildi ve 1920’li yıllarca çeşitli tipler oluşturuldu. İngiltere’de Harry Brearley,% 13 krom çeliği geliştirirken, tüfek varillerinin aşınma özelliklerini iyileştirmek için çelik üzerinde çalışıyordu. Bu çeliğin, laboratuar ortamında asitleme asitleri ile yavaşça reaksiyona girdiğini ve yağmur altında dışarıda bırakılan atık numunelerin alt krom çelik gibi paslanmadığını gözlemledi. Bu “krom / karbon” çeliği, bundan sonra kullanılmakta olan krom olmayan çatal bıçak ağızlarına benzer şekilde ısıl işlemle sertleştirilebileceği için çatal bıçak ağzı olarak kullanıldı. Bu, Harry Brearley’in yerli Sheffield’ın 20. yüzyılda bıçak ve bıçak üretimi için bir dünya merkezi olarak konumunu güçlendirdi.

Aynı zamanda Fransa, Almanya ve ABD’deki metalürji uzmanları korozyona dayanıklı çelikler geliştiriyorlardı. Bütün bu çeliklerin temel bileşeni, kromun asgari% 11 seviyesinde kaldı. Bu çelikler daha sonra “ferritik” olarak sınıflandırılacak olanları, Harry’den daha düşük karbon seviyesine sahip düz krom çeliklerini içeriyordu.
Brearley’in “martensitik” çelik ve “östenitik” çelikler ek manganez veya nikel ile birlikte.

Paslanmaz çelikler için geçerli olan Avrupa standartları 80 farklı çelik kalitesinden fazladır, bu korozyona dirençli çelikler konabilir.

Paslanmaz çelikler, minimum% 10.5 krom içeren korozyona dayanıklı çeliklerden bir grubuz. Bu krom seviyelerini de içeren bazı takım çelikleri dahil olmak üzere diğer çelikler vardır. Bu çelikler ve paslanmaz çelikler arasındaki fark, paslanmaz çeliklerde kromun, esasen korozyon direnci geliştirmek için eklendiği. Paslanmaz çelikler için Avrupa standardı EN 10088 (İngiltere’de BS EN 10088 olarak yayınlandı) paslanmaz çelikleri, korozyon direncinin gerekli olduğu uygulamalarda kullanılmak üzere en az% 10.5 çelik olarak tanımlar.

Birçok ticari olarak satılan paslanmaz çelikler, bu minimum seviyeden daha fazla krom içerir ve buna ek olarak, nikel, molibden, titanyum, niyobyum vb. Değişik miktarlarda diğer alaşım ilaveleri içerirler. Bu ilaveler, yalnızca
Çelik korozyon direncini arttırmak, ayrıca mekanik mukavemet, sertlik, tokluk, manyetik özellikler gibi diğer özellikleri geliştirmek veya şekil verilebilirlik, işlenebilirlik ve kaynaklanabilirlik de dahil olmak üzere çalışma özelliklerini değiştirmek için kullanılabilir. Paslanmaz çelikler aynı zamanda mükemmel oksidasyon direncine sahip oldukları için ısıya dayanıklı ve kriyojenik uygulamalarda da kullanılabilir. Bu özel çeliklerin genellikle, ısıya dayanıklı özelliklerini geliştirmek için arttırılmış krom seviyeleri vardır. Bunlar BS EN 10095 standardı kapsamında.

Çeşitli paslanmaz çeliklerin imalat, imalat ve hizmet esnasındaki davranışları sadece kimyasal bileşimlerine değil aynı zamanda imal edilen ürünlerin tasarım ve yüzey kaplamalarına da bağlıdır. Paslanmaz çeliklerin başarılı bir şekilde uygulanması için en uygun çelik sınıfı, tasarım ve yüzey kaplamanın dikkatli seçilmesi hayati önem taşır.

1 Yorum

Leave a Comment